JAK FUNGUJÍ GENDEROVÉ DEZINFORMACE?

Genderově motivované dezinformace nejsou jen obyčejné urážky na internetu, ale představují stále silnější a promyšlený nástroj v Česku i na Slovensku, kterým se snaží umlčet nepohodlné hlasy, rozdělovat společnost a oslabovat odolnost demokracie..

Ve spolupráci se slovenskou organizací MEMO 98 jsme se snažili zjistit, jak tyto útoky vypadají, kdo je v ČR a na Slovensku šíří a proč, jak se propojují se širšími dezinformačními sítěmi, jaký mají dopad na lidi i demokratické instituce a především – jak na ně můžeme účinně reagovat.

Zkoumali jsme proto přes 8600 příspěvků na sociálních sítích obsahujících nepravdivé nebo zavádějící příběhy, které útočí na lidi kvůli jejich pohlaví či sexuální orientaci. Zpovídaly jsme také přes dvacítku političek, novinářek, aktivistů a expertů, z nichž řada byla těmito útoky přímo zasažená.

Zjistili jsme, že hlavními cíli těchto útoků jsou především ženy v politice, lidé z LGBTQ+ komunity a další progresivní hlasy. Obsah těchto útoků často odráží narativy spojené s kremelskou propagandou. Zvlášť silně a častěji se útoky objevují v předvolebním období a během politických debat týkajících se práv žen a menšin. Lidé, kteří se stali cílem genderových dezinformací, často mluví o stresu, poškození kariéry a někdy zcela odcházejí z veřejného prostoru.

Řešením může být například zlepšení digitální gramotnosti, větší zodpovědnost ze strany internetových platforem, napříč politickým spektrem jednotná podpora a cílená pomoc těm, kdo se stali oběťmi. Více informací najdete ve zprávách níže.

Short report

Long report

Next
Next

ODMÍTÁME ÚTOKY NA NOVINÁŘKY